Logo

Legalizacja tachografów

Pojazdy wyposażone w tachograf wymagają ważnego sprawdzenia tachografu analogowego lub kalibracji w przypadku tachografu cyfrowego. Badanie okresowe tachografu należy wykonywać nie później niż co 24 miesiące od ostatniej kontroli. Ważność takiej legalizacji można sprawdzić na tabliczce pomiarowej, najczęściej mocowanej na słupku lub ościeżnicy po stronie kierowcy albo wewnątrz urządzenia.

Tabliczka instalacyjna Przykładowa tabliczka pomiarowa

W niektórych przypadkach legalizacja tachografu musi być wykonana przed terminem:

 • po każdej naprawie tachografu
 • zmiana numeru rejestracyjnego
 • wymiana impulsatora
 • wymiana opon na osi napędowej
 • naruszenie tabliczki pomiarowej
 • zerwanie plomb
 • różnica czasu UTC tachografu przekraczająca 20 min


Jeśli potrzebujesz legalizacji tachografu, napisz do nas:
Formularz legalizacji

Naprawa tachografów

Tachografy analogowe są urządzeniami po części mechanicznymi przez co bardziej narażonymi na usterki w przeciwieństwie do tachografów cyfrowych. Jeśli uważasz, że twój tachograf nie działa poprawnie, zadzwoń do nas i umów się na diagnozę.
Poniżej lista najczęstrzych objawów usterek:

 • błędne rejestrowanie wykresówek np. brak prędkości, brak aktywności
 • niepoprawna praca elementów wskazujących tj. prędkość, czas, przebieg
 • uszkodzenia mechaniczne
 • wyświetlanie kumunikatów o błędach

Montaż tachografów

Większość pojazdów lub zespółów pojazdów powyżej 3,5 t DMC wymaga zainstalowanego tachografu (np. samochody dostawcze, ciągniki siodłowe). Ponadto wszelkie pojazdy umożliwiające przewóz conajmniej 10. pasażerów nie wliczając kierowcy (np. busy, autokary) także muszą posiadać tachograf. Mając na uwadze aktualne rozporządzenia unijne, od 1 maja 2006 r. obowiązują wyłącznie tachografy cyfrowe (na kartę kierowcy).
Jeśli Twój samochód nie jest jeszcze wyposażony w tachograf, zadzwoń do nas i umów się na montaż.
Tutaj znajdziesz listę obsługiwanych przez nas tachografów.

Montaż CB Radia

Przepisy w Polsce nie wymagają jakichkolwiek uprawnień do posiadania i korzystania z CB Radia. Warto jednak wiedzieć, że w różnych państwach mogą obowiązywać zupełnie inne regulacje prawne, nawet na terenie Unii Europejskiej.
Pasmo CB w Polsce pracuje z modulacją AM lub FM i mocą nadawania do 4 W. Do łączności przeznaczono 40 kanałów w przedziale częstotliwości od 26,960 do 27,410 MHz, często zwane "podstawową czterdziestką".
Chcesz wiedzieć co cię czeka na drodze? Wyposaż swoje auto w CB Radio. Zapewnimy Ci najkorzystniejszy wybór i solidny, estetyczny montaż. Więcej informacji o CB Radiach znajdziesz tutaj.

Strojenie anten CB

Każde CB Radio wymaga sprawnej i dobrze skonfigurowanej anteny, dopasowanej do konkretnego radiotelefonu. Taka konfiguracja zapewnia najlepszej jakości sygnał co przekłąda się na zasięg i jakość dźwięku.
Masz już CB radio ale nie działa tak jak byś oczekiwał? Zadzwoń do nas i umów się na diagnozę.
Więcej informacji o CB Radiach znajdziesz tutaj.

Pobieranie danych z kart kierowców

Karty kierowcy są objęte przepisem, który wymaga od przedsiębiorców pobierania danych nie później niż co 28 dni. Policja lub ITD jest w stanie zweryfikować datę ostatniego pobrania karty podczas kontroli. Nieterminowe pobieranie danych z karty grozi mandatem w wysokości 500zł. Sam kierowca nie ponosi odpowiedzialności za nieterminowe pobieranie danych pod warunkiem, że nie jest samozatrudniony.
Przyjedź do nas jeśli chcesz pobrać kartę kierowcy lub zaopatrz się w naszą firmową aplikację Tacho-Ekspert Smart Reader.
Więcej o aplikacji Tacho-Ekspert Smart Reader znajdziesz tutaj.

Pobieranie danych z tachografów

Tachografy cyfrowe objęte są przepisem który wymaga pobierania danych nie później niż co 90 dni. Obecnie dane z tachografu można pobierać na 3 sposoby:

 • U nas w serwisie
 • Zdalnie - wymaga to odpowiedniego tachografu cyfrowego, karty przedsiębiorstwa oraz usługi Tacho-Ekspert Smart Tracking
 • Samemu - wymaga to posiadania odpowiedniego urządzenia oraz karty przedsiębiorstwa

Oprogramowanie

Od wielu kierowców wymaga się regularnego pobierania danych z kart kierowców i tachografów. Dane z kart muszą być pobierane nie później niż co 28 dni, natomiast dane z tachografów nie później niż co 90 dni. Oferujemy aplikację na komputery osobiste przeznaczoną do samodzielnego pobierania oraz przechowywania danych. Według przepisów dane z kart i tachografów powinny być przechowywane przez 2 lata.
Więcej o aplikacji Tacho-Ekspert Smart Reader znajdziesz tutaj.

Monitoring GPS

Warto zapewnić swojej flocie odrobinę kontroli. Jeśli chcesz wiedzieć gdzie aktualnie znajdują się pojazdy w twojej firmie to Tacho-Ekspert Smart Tracking jest właśnie dla ciebie. Oferta jest dostępna w trzech wariantach:

 • Lite - tylko monitoring GPS
 • Standard - monitoring GPS i statystyki
 • Pro - monitoring GPS, statystyki oraz zdalne pobieranie
Więcej o usłudze Tacho-Ekspert Smart Tracking znajdziesz tutaj.

Zdalne pobieranie danych

Firmy posiadające wiele pojazdów mogą skorzystać z ciekawej opcji dostępnej w najnowszych tachografach. Tacho-Ekspert Smart Tracking Pro pozwala pobierać dane z tachografów i kart kierowców na odległość. Wystarczy stały dostęp do internetu.

Ograniczniki prędkości

Ogranicznik prędkości to urządzenie zamontowane w pojeździe lub zaprogramowana funkcja służące do określenia limitu prędkości pojazdu. Już od wielu lat jest to fabryczne wyposarzenie pojazdu. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy potrzebują certyfikatu sprawności ogranicznika. Przygotowanie takiego zaświadczenia wymaga przeprowadzenia diagnozy pojazdu. Dodatkowo umieszczamy naklejkę świadczącą o limicie prędkości na słupku lub ościeżnicy podobnie jak w przypadku legalizacji tachografu.

Akcesoria

Zajmujemy się sprzedarzą akcesoriów związanych z tachografami.
Najczęściej są to:

 • Papier termiczny do tachografów cyfrowych
 • Tarcze do tachografów analogowych
 • Czytniki kart kierowców i tachografów
 • Czujniki ruchu (impulsatory) i tachografy

Doradztwo

Zajmujemy się wszelkiego rodzaju usługami w zakresie przepisów dotyczących tachografów, analizy czasu pracy, wykroczeń.
Jeśli masz jakieś pytanie napisz do nas:
Formularz email